Rize Çıkışlı Erzurum Turu

0
(0)
0 504
1 Yıl önce

Gezilecek Yerler

* Palandöken

* Yakutiye Medresesi

* Üç Kümbetler

* Çifte Minareli Medrese

* Ulu Cami

* Eski Erzurum evleri

* Taşhan

RİZE ERZURUM TURU

Rize Merkez PTT önünde saat 07:00’de toplandıktan sonra Günübirlik Erzurum Turu için hareket’e geçiyoruz. Rize İkizdere Ovit Tüneli üzerinden devam ederek Erzurum’a varıyoruz. Erzurum’da ilk durağımız Saltuklu Emiri Nasreddin Aslan Mehmet tarafından1179 yılında yaptırılan şehrin en eski ve en büyük camii olan Ulu Cami (Atabey Camisi) olacak. Devamında çifte Minareli Medrese, Panoramik olarak Üç Kümbetler ve Erzurum Kalesine uğradıktan sonra Erzurum Turu devam ediyor yaklaşık yarım saatlik bir yolculuktan sonra Aziziye Tabyaları, Mecidiye Tabyası, Nene Hatun Heykeli ve Nene Hatun Tabyasını ziyaret ettikten sonra Abdurrahman Gazi Türbesine hareket ediyoruz. Erzurum’un güneyinde Palandöken Dağı eteğinde bulunan Abdurrahman Gazi Türbesi 1796 yılında yaptırılmış olup Abdurrahman Gazi Hz. Peygamberimizin sancaktarlığını yapmıştır.

Abdurrahman Gazi Türbesinden sonra aynı istikamette bulunan Gizemli Yola gidiyoruz .. Yaklaşık 200 metrelik gizemli yolda araçlar yokuş yukarı çalışmadan gidebiliyor. Her ne kadar göz yanılması olsa da görüntüsü insanları hayret içerisinde bırakıyor.

Erzurum Turu tüm ihtişamıyla devam ederken Erzurum Kongre binasını ziyaret ediyoruz. 1864'de Mıgırdiç Sanasaryan tarafından yaptırılmış ve Günümüzde Kongre Binası Atatürk Resim Heykel Müzesi ve Galerisi Müdürlüğü olarak hizmet vermektedir.

Öğle emeği için Erzurum'a has meşhur Cağ kebabı ve Kadayıf Dolması tadına bakacağımız restorantımıza geçiyoruz.

Öğle yemeğinden sonra Eski Erzurum evlerini, Lalapaşa Camiini ardından Yakutiye Medresesini gezdikten sonra verdiğimiz serbest zaman içerisinde dileyen misafirlerimiz Taşhan’da yöresel Oltu Taşı ile yapılmış tespih, yüzük ve kolyelerden oluşan hediyelik alışveriş yapabilirler.

Serbest zaman sonrası belirlenen noktada toplanıyoruz ve Rize’ye dönmek için harekete geçiyoruz. Bir başka Erzurum Turu ile görüşmek üzere hoşça kalınız. İsterseniz konaklamalı Erzurum Turu ve Erzurum Vip Gezi Tur Programlarımızı inceleyerek daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirisiniz.

Yorum bulunamadı!

Bu ürün için yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun!