Borçka Karagöl Turu

0
(0)
0 397
1 Yıl önce

Artvin yaylalarının en güzel noktalarından seçmeler, Göller, şelaleler ve birbirinden güzel köyler, Leziz yöresel yemekler, Hemşin&Gürcü kültürü, Batık köy Muratlı Köyü, Borçka, Cankurtaran Tüneli, Karagöl

RİZE KARAGÖL TURU
Bu program Rize Karagöl Turu için sizlere ayrıntılı bilgi sunacaktır. İşte şimdi size özel hazırladığımız programımız..

Rize Günübirlik Turlarının öncü firması olan Ezgi Turizm olarak muhteşem bir Karagöl Turu programı ile yine sizlerle beraber oluyoruz. Bu turumuzun daha verimli olması adına çıkış saatimizi saat 09:00 olarak belirledik. Özel guruplarda bu saat değişebilir.

Rize Çıkış :
Saat 09:00'da Rize Meydan Şeyh Camii önünde bekleyen güleryüzlü personelimiz ile sizleri karşılıyoruz. Pandemi kurallar gereği gerekli kontroller yapıldıktan sonra hareket ediyoruz. Karadeniz Sahil Yolunu takip ederek Yeşil ve Mavi arasında süzülerek muhteşem manzara eşliğinde; Rize'ye bağlı Çayeli (Mapavri), Pazar (Atina), Ardeşen (Ardışen), Fındıklı (Viçe); Artvin'e bağlı Arhavi (Arkabi), Hopa (Hupati) ilçe merkezlerinden gerek Artvine doğru hareket ediyoruz. Ayrıca yol üzerinde Karagöl Turu için  katılacak misafirlerimizi alıyoruz.

Cankurtaran Tünelinden Geçiş:
Hopa-Borçka yolunu takip ederken sarp yolları aşmamızı kolaylaştıran Cankurtaran Tünelinden geçeceğiz. Karadeniz'i Erzurum üzerinden İran'a bağlayan ve yeni açılan 5228 Metre uzunluğundaki Cankurtaran Tüleni; yolculuğumuzu oldukça kolaylaştırıyor. Borçka ilçe merkezine varınca Çoruh Nehri kenarında bulunan Petrol İstasyonunda dinlenme ve ihtiyaç molası veriyoruz.

Muratlı Barajı Batık Köye varış:
Borçka Şehir merkezinden kareket ettikten sonta Karagöl Turumuzun ilk durağı olan Karşıköy Köyü, Muratlı Baraj Gölüne varacağız. Gölün üzerinde kalan Camii Minaresi ve Fabrika Bacası yerli ve yabancı misafirlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Muratlı Barajında 20-30 Dakika fotoğraf molasında arkadaşlarımız sizlere bölge hakkında bilgiler verecektir.

Şimdi Muratlı'dan ayrılarak Karagöl'e ulaşmak için Borçka-Camili (Machael) yolunu takip ederek tırmanmaya başlıyoruz. Bir bölümü asfalt yol, bir bölümü arnavut kaldırımlı yollarda Kestane, Gürgen, Ceviz ve Ladin ağaçlarının arasından devame ederek, cennet yeşili mis kokulu ormanları, yemyeşil dokusu, zengin yaban hayatı ve bitki çeşitliliğiyle ülkemizin en bakir doğal güzelliklerinden Karagöl'e ulaşıyoruz.

Borçka Karagöl'e varış:
Şimdi Romantizim ve zamanı....

Karagöl Artvin'in Borçka ilçesı sınırları içindedir. 1800'lı yılların başlarında Klaskur Yaylası yakınlarında bulunan bir tepeden toprak ve kayaların kayması sonucu Aralık (Klaskur) deresini kapatması ile oluşmuştur. Dereden aşağıya akan aliviyonların gölü doldurmasıyla derinliği 30 metreden 8-10 metrelere kadar düşmüştür. Karagöl deniz seviyesinden 1450 Metre yüksekliğinde bulunmaktadır.  50 Bin Metrekare arazi üzerinde konumlanmış, göl etrafında hiçbir yapılaşma olmadığından bakirliğini korumuştur. Bölgeye gelen yerli ve yabancı turistleri kendine hayran bırakmıştır.

Özlellikle sonbaharda ağaç yapraklarının renklerinin adeta bir renk cümbüşü oluşturması içe muhteşem bir görüntü oluşmaktadır. Karagöl Turu en güzen anlarından biri gölün etrafında bulunan patika yollarda yürümek olacaktır.

Çoruh Zipline-Borçka Barajı
Dönüş yolunda Borçka İlçe Merkezinden Artvin'e doğru yol alıyoruz.  Sonrasında, Yol üzerinde Artvinin 3. Türkiyenin 65. büyük barajı olan Borçka Baraj Gölüne gidiyoruz. Borçka Barajı Türkiyenin 273,542 Hanesinin elektriğini karşılamaktadır. Artvin Şehir Merkezine 8 Km.Kala Borçka Barajı üzerinde boydan boya uçabileceğiniz Zipline aktivitesi için Türkiyenin en uzun parkurunu içinde barındıran Çoruh Zipline tesisine uğruyoruz. Burada hen Zipline hem de Motorlu Salıncak aktivitesi yapabileceksiniz. en son Saat 17:00 civarında Karagöl Turumuzu burada bitiriyor dönüş yoluna geçiyoruz. Rize varış saatimiz ortalama 19:30-20:00 civarlarındadır.

Bir başka turumuzda buluşmak üzere.

Not: Kesin hareket 12 kişilik gurupların tamamlanmasıyla gerçekleşecektir.

Rize Günübirlik Borçka Karagöl Turu

Yorum bulunamadı!

Bu ürün için yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun!